افزایش قیمت بنزین، اعتراض مردم، سراسیمگی سران رژیم

اطلاعیه کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران

سرانجام سران سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه رژیم جمهوری اسلامی در یک اقدام مشترک و هماهنگ برای جبران کسری بودجه دولت و تأمین هزینه نیروهای سرکوبگر و سرپا نگاه داشتن دستگاه فاسد و عریض و طویل اداری قیمت بنزین را افزایش دادند. بر اساس این تصمیم هر لیتر بنزین سهمیه ای از ۱۰۰۰ به ۱۵۰۰ تومان و بنزین غیر سهمیه ای از ۱۰۰۰ به ۳۰۰۰ تومان یعنی سه برابر افزایش پیدا کرد. اگر چه دولت روحانی فریبکارانه افزایش قیمت بنزین را کمک به بهبود زندگی اقشار محروم جامعه اعلام کرده است، ولی مردم کارد به استخوان رسیده که عوامفریبی ها و وعده های دروغین روحانی را بارها تجربه کرده اند برای این وعده ها ارزشی قائل نیستند. آنها به خوبی می دانند که افزایش قیمت بنزین بلافاصله افزایش قیمت حمل و نقل و کالاهای مصرفی که در داخل ایران تولید می شوند را به دنبال خواهد داشت و آن ۷۰ در صد از مردم ایران که زیر خط فقر زندگی می کنند را بیش از پیش تحت فشار قرار خواهد داد. امروز بیش از ۱۸ میلیون خودرو در خیابانها و جادههای ایران در حال تردد هستند که بیشتر آنها وسیله تأمین معاش  خانواده صاحبانشان هستند و افزایش سرسام آور قیمت بنزین چرخ زندگی بخش وسیعی از این خانواده ها را به گل می نشاند.

رژیم اسلامی در هراس از عکس العمل مردم در نزدیک بسیاری از پمپ های بنزین  نیروهای انتظامی و لباس شخصی مستقر کرده بود، اما مردم خشمگین بدون توجه به حضور این نیروهای سرکوبگر عصر روز جمعه ۲۴ آبان در تعدادی از شهرهای ایران به خیابان آمدند و شهرهای سیرجان، بندرعباس، اهواز، کرج، ماهشهر، بهبهان، خرمشهر، اصفهان، مشهد، آغاجاری، زاهدان، امیدیهرا به کانون اعتراض خود تبدیل کردند. در ماهشهر مردم معترض شعار دادندبنزین گرانتر شده، فقیر فقیرتر شده، در مشهد شعار دادندروحانی حیا کن مملکت را رها کن،دیکتاتور حیا کن مملکت را رها کندر سیرجان مردم فریاد زدندذلت نمی پذیریم، حق خود را می گیریم“. مردم در جریان این تجمع های اعتراضی با شعارهایی که سر دادند خشم و انزجار خود از این تعرض آشکار به سطح معیشت شان را ابراز داشتند. بر اساس گزارش ها مردم معترض جاده امیدیه به آغاجاری  و جاده اهواز به مسجد سلیمان  را مسدود کرده‌اند. بنا به گزارشی دیگر در تظاهرات مردم سیرجان علیه گرانی بنزین یک نفر در اثر تیراندازی نیروهای انتظامی جان خود را از دست داده است.

سران رژیم که خشم و اعتراض مردم را مشاهده کردند سراسیمه شدند. هیئت رئیسه مجلس اسلامی اعلام کرد “با توجه به اینکه افزایش قیمت بنزین به یکباره و بدون اطلاع‌ رسانی قبلی صورت گرفته جمعی از نمایندگان درخواست برگزاری جلسه غیرعلنی برای بررسی موضوع افزایش قیمت بنزین را مطرح کرده اند”. حسن روحانی، گفت که “پیشنهادی برای افزایش قیمت بنزین تا ۵ هزار تومان برای هر لیتر نیز بوده که او با آن مخالفت کرده است”. مجمع تشخیص مصلحت طی اطلاعیه ای اعلام کرد “رئیس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ مصاحبه، سخنرانی یا پیامی در تایید یا حمایت از افزایش نرخ بنزین در روزهای اخیر نداشته است”.

در برابر این تعرض افسار گسیخته رژیم فاسد جمهوری اسلامی به سطح زندگی و معیشت مردم و سراسیمگی سران رژیم راهی جز تعرض متقابل وجود ندارد. این دولت روحانی است که باید از این تعرض عقب نشینی کند. کارگران که دستمزدهای چند مرتبه زیر خط فقر دریافت می کنند و یا بیکار هستند، مردمی که بیش از ۷۰ درصد آنان زیر خط فقر بسر می بردند، معلمان و بازنشستگانی که از فقر رنج می برند، دیگر راهی برای عقب نشینی ندارند. مردم نباید بگذارند که این رژیم جنایتکار هزینه سنگین سرپا نگاه داشتن دستگاه فاسد دولتی و ارگانهای سرکوب و مداخله گری های نظامی در کشورهای منطقه را به سفره خالی آنها تحمیل نماید. برای به عقب نشاندن رژیم از این تعرض آشکار راهی جز گسترش و سراسری کردن اعتراضات وجود ندارد. این تعرض افسار گسیخته رژیم همه کارگران، فرودستان و مردم آزاده ایران را به مبارزه و اتحاد و همبستگی فرا می خواند.

سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی

زنده باد آزادی، برابری، حکومت کارگری

کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران

۲۴ آبان ۱۳۹۸

۱۵ نوامبر ۲۰۱۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *