ایجاد ائتلاف نظامی علیه جمهوری اسلامی


 
روز جمعه بیست و یکم تیر ماه دفتر ترزا می نخست وزیر انگلستان از وجود مذاکراتی میان آمریکا و انگلستان در منطقه خلیج خبر داد. دفتر نخست وزیر بریتانیا مضمون این مذاکرات را ضرورت ایجاد ائتلاف جدید نظامی میان انگلیس و آمریکا به منظور تقویت حضورنظامی در این منطقه اعلام نمود. آنها ضرورت وجود چنین ائتلافی را تهدیدات و تحریکات اخیر جمهوری اسلامی در منطقه خلیج اعلام نمودند. دولت بریتانیا ادعا کرد که روز پنج شنبه بیستم تیرماه قایقهای نظامی سپاه پاسداران به کشتی شناور این کشور در منطقه نزدیک شدند. اما با دخالت ناو جنگی نیروی دریایی بریتانیا مجبور به عقب نشینی شدند. ایجاد چنین ائتلافی چنانچه صورت گیرد، اقدام نظامی دیگری از جانب دولتهای امپریالیستی برای تأمین و تضمین عبور جریان نفت کشورهای منطقه از تنگه هرمز می باشد. تنگه هرمز به عنوان یک شاهراه استراتژیک، مسیر عبور و مرور کشتی‌های حامل تولیدات نفت و میعانات گازی کشورهای منطقه خلیج و غرب آسیا به بازارهای اروپا و آمریکای شمالی و آسیا می باشد. بر اساس آمار و ارقام اداره اطلاعات و انرژی آمریکا، در سال گذشته روزانه به طور متوسط ۱۸ میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز عبور کرده و روانه بازارهای جهانی می شود.
در شرایطی که تشدید تحریمهای آمریکا علیه صادرات و فروش نفت ایران اقتصاد رژیم را با تنگناهای فراوانی روبرو ساخته است، نیروهای سپاه پاسداران در یکی دو ماه گذشته برای مقابله با این تحریمها، مانورها و اقدامات تحریک آمیز نظامی زیادی انجام داده اند. علاوه بر آن مسئولان جمهوری اسلامی در چند ماه گذشته بارها تهدید کرده اند که:”چنانچه قدرتها جهانی نگذارند نفت ایران از تنگه هرمز عبور نماید، این تنگه را خواهند بست”. هفته گذشته خبرگزاری رویترز بار دیگر تهدیدات جمهوری اسلامی دایر بر بستن تنگه هرمز را انتشار داد و اعلام کرده اند: “در پاسخ به اقدامات آمریکا برای ممنوعیت صادرات نفت ایران، جلو عبور نفتکش ها از تنگه هرمز را خواهند گرفت”.در سه ماه گذشته بر اثر تشدید تحریمهای آمریکا صدور نفت جمهوری اسلامی تقریبأ متوقف شده است و برخلاف دوره های گذشته جمهوری اسلامی این بار از قدرت بسیار اندکی برای دور زدن تحریمها برخوردار است. هفته گذشته نیروی دریایی بریتانیا به درخواست آمریکا، نفتکش عظیم “گریس ۱”را که حامل نفت ایران برای سوریه بود و برای رد گم کردن قاره آفریقا را دور زده بود، در تنگه”جبل الطارق”توقیف کرد و تنش میان انگلیس و رژیم ایران را بیشتر نمود.این امر برای دولت انگلستان بهانه و فرصتی شده تا به تقویت حضور نظامی خود در منطقه بپردازد. دولت انگلستان به طور رسمی نیروی دریایی سپاه پاسداران را به ایجاد مزاحمت برای یک نفتکش خود هنگام عبور از تنگه هرمز متهم کرد. و این امر را بهانه‌ای برای اعزام یک ناو جنگی دیگر بریتانیا به منطقه قرار داد.
عکس‌العمل جمهوری اسلامی در مقابل خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریمهای حداکثری، علاوه بر تحریکات نظامی در منطقه، تهدید به کاهش تعهدات برجام نیز بود. سخنگوی سازمان انرژی اتمی رژیم روز دو شنبه هفته گذشته و پس از انقضای مهلت دو ماهه رژیم به اتحادیه اروپا، اعلام نمود که: “جمهوری اسلامی در غنی سازی اورانیوم از مرز ۴،۵ درصد عبور کرده است و بر اساس نیاز غلظت اورانیوم را افزایش خواهیم داد”. در همین رابطه عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران نیز همان روز اعلام داشت که : “اگر کشورهای باقیمانده در توافق برجام، به خصوص کشورهای اروپایی به طور جدی به تعهدات خود در مقابل ایران عمل نکنند و معافیت از تحریم‌های آمریکا نگیرند، ایران ظرف ۶۰ روز آینده گام سوم را برمی‌دارد.”منظور عراقچی از گام سوم می‌تواند از سر گیری کار سانتریفیوژها و بالا بردن بیشتر درجه غنی سازی اورانیوم است.
این اقدام رژیم با ابراز نارضایتی دولتهای بریتانیا، فرانسه و آلمان و اتحادیه اروپا مواجه شد. سخنگوی موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که این اتحادیه از افزایش سطح غنی سازی و عبور از سقف برجام بشدت نگران است. در همین رابطه روز چهارشنبه نوزدهم تیرماه رئیس جمهور فرانسه مشاور دیپلماتیک خود را روانه تهران کرد تا نسبت به اقدام جمهوری اسلامی در رابطه با کاهش تعهدات برجام هشدار دهد. بنا به گزارش خبر گزاریها او در دیدار با علی شمعخانی دبیر شورای امنیت ملی رژیم، در رابطه با”سازوکار حل اختلاف”در برجام با وی به گفتگو پرداخت. شمعخانی با انتقاد از بی‌عملی اتحادیه اروپا در مقابله با اقدامات آمریکاعلیه جمهوری اسلامی، کاهش مرحله‌ای تعهدات برجام را راهبردی و غیر قابل تغییر خواند و بر ادامه این سیاست پافشاری نمود. درهمین زمینه یکی از مسئولان اتحادیه اروپا نیز روز جمعه۲۱ تیرماه در رابطه با کاهش تعهدات جمهوری اسلامی در برجام به خبرنگاران گفت که ” انتظار داریم جمهوری اسلامی به همه تعهدات خود در برجام پایبند باشد”. بنا به بند ۳۷ توافق برجام، براساس “سازوکار حل اختلاف”یا “مکانیسم ماشه”چنانچه هریک از سه کشور اروپایی امضا کننده برجام ( فرانسه، آلمان و بریتانیا) به این نتیجه برسند که جمهوری اسلامی توافق برجام را نقض کرده است، ظرف مدت ۶۵ روز بررسی اختلاف به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داده می‌شود و این نهاد به طور اتوماتیک می‌تواند سریعأ همه تحریمهای قبلی سازمان ملل را از سرگیرد. قرار است فردا دو شنبه جلسه کمسیون مشترک برجام با حضور وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا برگزار گردد و موضوع توافق اتمی برجام موضوع اصلی آن باشد. رژیم جمهوری اسلامی از آغاز حاکمیتش رژیم بحران بوده است. اما مشکل اساسی این حاکمیت ضد مردمی برای توده های مردم کارگر و زحمتکش این است که بار بحرانها را بر دوش آنها می‌اندازد و از هزینه این بحرانها را از جیب خالی و سفره بی رونق آنان می پردازد. تداوم حاکمیت جمهوری اسلامی به معنای زندگی در جامعه‌ای بحران زده و زندگی درجامعه ای در معرض خطر دائمی جنگ و کشتار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *