برپایی تظاهرات اعتراضی در شیلی

هزاران نفر از شهروندان شیلی روز یکشنبه 27 مهر ماه با برپایی تجمع در میدان مرکزی سانتیاگو، پایتخت شیلی و با سر دادن شعار های اعتراضی، یک سالگی اعتراضات گسترده خود را که بیش از ۳۰ کشته و هزاران زخمی برجای گذاشت را گرامیداشتند.

معترضان خواستار اصلاح قانون اساسی شیلی که در زمان حکومت نظامیان در این کشور و ژنرال “آگوستو پینوشه” در سال ۱۹۷۳ تدوین شده بود، هستند. برپایه گزارش منتشره این تظاهرات با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد. پلیس به سمت آنان گاز اشک‌آور شلیک کرد و با ماشین‌های آب‌پاش سعی در متفرق کردن معترضان را داشت. لازم به یادآوری است که سرچشمه اعتراضات سال گذشته در ابتدا افزایش قیمت بلیط‌ های مترو در سانتیاگو بود، اما به سرعت به موارد دیگر تعمیم یافت و بر ضد نابرابری‌ها، هزینه‌های بالای سیستم درمانی و وضعیت نامناسب سیستم آموزشی شد.

اعتراض به قتل یک معلم فرانسوی در پاریس

روز یکشنبه 27 مهر ماه هزاران نفر از شهروندان پارییس با آمدن به خیابان و در دست داشتن پلاکاردهایی نسبت به قتل یک معلم فرانسوی به دست اسلامگرایان افراطی اعتراض کردند.

تظاهر کنندگان با حمل پلاکارهایی بامضمون: “به بربریت نه بگوییم” و “من هم ساموئلم”حمایت خود از “ساموئل پاتی” را اعلام کنند. ساموئل پاتی، بعد از آنکه کاریکاتوری از محمد پیامبر اسلام را به شاگردانش نشان داد سر بریده شد. در شهر “لیل” هم گروهی با پلاکاردهای «من ساموئل هستم» با خانواده نامبرده ابراز هم‌دردی کرده‌اند. گفتنی است  به جز پاریس و لیل، تظاهرات در شهرهای نانت، تولوز، استراسبورگ، مارسی و بوردو هم به وقوع پیوست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *