تشدید سرکوب رژیم را از مرگ محتوم نجات نخواهد داد

در روزهای اخیر موج جدیدی از بازداشتها، محاکمات فرمایشی ، پرونده سازی زیر شکنجه، صدور حکم حبسهای طولانی مدت برای مبارزین در بند، براه افتاده است.

سران جمهوری اسلامی از روز با ۱۵ مهر، که حماس به اسرائیل حمله کرد، فرصت را غنیمت شمرده و در تمام عرصه های مبارزاتی و اعتراضی بر فشار های سبعانه خود افزوده است.جلادانی که لباس قضاوت بر تنشان کرده اند در همین فاصله علیه چهار شهروند بهائی زندانی، ویدا احراری، مژگان بصیری، شکوفه بصیری و جمال قدیرزاده پرونده سازی کردند تا آنها را بیشتر در زندان نگهدارند. پیش از این نیز مدت زندان چهار شهروند بهائی اهل شیراز، سحر محب پور، رکسانا وجدانی، ستاره طعامی و بهاره قادری”، را با پرونده های حعلی را تمدید کرده بودند.

ماموران اطلاعات روز ۱۵ مهر زندانی سیاسی پیشین مجید توکلی را به عنوان اقدامی پیشگیرانه و با اتهاماتی بازداشت کردند که خود مجید آنها را پرونده سازی خواند.در همان روز “عبدالله زاروزهی”، نوجوان ۱۷ ساله و “محمود سالارزهی” شهروندان ساکن زاهدان توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شدند . روز شنبه ۱۶مهرماه،منصوره عرفانیان، فعال صنفی معلمان در منزل خود واقع در شهر مشهد توسط نیروهای امنیتی رژیم بازداشت شد. نیروهای امنیتی رژیم در روز ۱۷ مهر ،۱۰ خواننده رپ را در استان سمنان بازداشت وبه مکان نامعلومی منتقل کردند. آنها با اتهام توهین به مقدسات روبرو شده اند.. روز ۲۱ م مهر خبر رسید زنان زندانی سیاسی محبوس در بند پنج زندان وکیل آباد مشهد به تازگی با محدودیت های بیشتری مواجه شده اند.مسئولان زندان با قوانین جدید وسخت، فضای بند زنان را بیش از پیش امنیتی کردند. مسئولان زندان تمام پنجره های بند زندان زنان جوشکاری کرده اند. همچنین درب هواخوری بند، که از عید نوروز باز شده بود، به روی زندانیان قفل شده است.مسئولان زندان حتی به زنان زندانی سیاسی اجازه نمی دهند بدون حضور ماموران زندان به فروشگاه زندان یا آشپزخانه بروند. روز ۲۱ مهر “ارسلان خودکام”، زندانی سیاسی محکوم به حبس ابد اهل شهر مهاباد که دوران محکومیت خود را در زندان ارومیه سپری می‌کند، به دلیل عدم رسیدگی پزشکی،بینایی خود را از دست داد. روز ۲۳ مهر زندان بانان نرگس محمدی را بدلیل اجتناب از پوشیدن حجاب اجباری از رفتن به بیمارستان جهت معاینه قلب محروم کردند. روز سه شنبه، برابر با ٢٥ مهرماه،” صالح نیکبخت”، حقوقدان و وکیل خانوادە” ژینا امینی”، از سوی  دادگاه رژیم در تهران بە اتهام “فعالیت تبلیغی علیە نظام” به یک سال حبس تعزیری و به مدت دو سال “منع فعالیت در فضای مجازی به عنوان مجازات تکمیلی” محکوم شد.روز ۲۶ مهرماه دو شهروند بلوچ به نامهای “میلاد گمشادزهی” و “مسعود زبردستی” توسط نیروهای امنیتی در ایرانشهر و فنوج بازداشت شدند. در همان تاریخ عاطفه رنگریز در اعتراض به بلاتکلیفی و صدور و فسخ چندباره قرار وثیقه در پرونده خود،از صبح دست به اعتصاب غذا زد. در همان روز زندانبانان از اعزام رضا شهابی جهت آخرین بازدیدِ ستون فقرات و آماده شدن برای عمل جراحی خوداری کردند. او طبق حق خود لباس زندانیان را به تن نکرده بود.

توحش رژیم در روز جمعه ۲۸ مهر، از حد گذشت. در این روز ماموران تا دندان مسلح بیش از ۵۰۰ مبارز بلوچ را به اتهام شرکت در تظاهرات های  معمول روزهای جمعه در شهرهای استان سیستان و بلوچستان بازداشت کردند،که تعداد قابل توجهی از آنان نوجوانان  زیر۱۸ سال  بودند.جمهوری اسلامی که اعتراضات وسیع توده ای را انتظار می کشد،می داند که قبل از هرکس باید به سراغ فعالان فعالان و چهره های خوشنام و شناخته شده جنبش های رادیکال اجتماعی برود. می داند که آنها با زندانی شدن توسط رژیم محبوبیت و نفوذشان در میان مردم ده چندان می شود. از اینرو از آزاد شدنشان وحشت دارد وبا بهانه های واهی آنها را همچنان در زندان نگه می دارد.

بازداشهای وسیع و تشدید فشار در زندانها در شرایطی است که بیش از ۷۰ درصد از مردم ایران کمرشان زیر بار فقر و فلاکت اقتصادی خم شده است. نباید اجازه داد که جمهوریاسلامی هزینه  سیاستها و ماحراجوئی های نظامی خود در منطقه  را  با تجاوز به زندگی و معیشت توده های مردم به پیش ببرد . مبارزینی که در زندانهای رژیم این گونه تحت فشار قرار گرفته اند کسانی هستند که صدایشان را بر علیه این سیاستها بلند کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *