جنبش ضد جنگ برای متوقف کردن ارتش اسرائیل گسترش می یابد

رویترز روز سه شنبه ۲۴ اکتبر، برابر با دوم آبان، از قول مقامات غزه خبر داد که ۷۰۰ فلسطینی طی شبانه روز گذشته در نتیجه آتشباری های اسرائیل جانشان را از دست دادند. وزارت بهداشت غزه در همین تاریخ اعلام کرد که با توجه به قربانیان ۲۴ ساعت گذشته تعداد جانباختگان غزه به پنج هزار و هفتصد و نود و یک تن رسید که ۲۳۶۰ نفر آنها کودک بودند. تعداد زخمی ها نیز به ۱۵ هزار نفر بالغ شده است.

در دل جنایات هولناک دولت اسرائیل علیه مردم بی دفاع عزه امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، بعد از روسای دولتهای آمریکا، آلمان و بریتانیا خود را به اورشلیم رساند و مثل آنها سیاست امپریالیستیِ حمایت صد در صدی از هیئت حاکمه اسرائیل و ارسال کمک های همه جانبه برای تداوم کشتار و پایمال کردن بیشتر حقوق فلسطینی ها را تکرار کرد. مکرون بدون کوچکترین اشاره ای به هزاران جانباخته بزرگسال و کودک فلسطینی ژست انساندوستانه بی پایه و اساس گرفت و از ضرورت آزادی گروگان های اسرائیل داد سخن داد. اما هیچ گوش شنوائی برای به اصطلاح فرمایشات این دست راستیِ ضدِ کارگرِ نوکرِ سرمایه پیدا نشد.

ولی مردم دنیا به سخنانی گوش دادند که از آتش بس فوری در فلسطین سخن به میان آورده و از ضرورت رساندن کمک هائی بیست برابر کمک های ارسالی کنونی و به فوریت برای ساکنان غزه سخن به میان آوردند. کمونیست ها، تمام انساندوستان و افراد پیشرو در جنبش ضد جنگ در سراسر جهان ضمن پشتبانی از خواست های فوری مذکور از راه های نهائی برای حل مسئله اسرائیل و فلسطین ارائه دادند. این راه حل ها در کنار تظاهرات های میلیونی انجام گرفت.روز شنبه 21 اکتبر ( برابر با 29 مهر) سیصدهزار معترض با نادیده گرفتن قدغن بودن به افراشتن پرچم فلسطین و سر دادن شعار به نفع فلسطینی ها، در لندن راه پیمائی کرده، به نفع آن مردم شعار سر داده و پرچمهای فلسطین را به اهتزار درآوردند. در هفته ماقبل 150 هزار تظاهر کننده در راه پیمائی مشابهی شرکت کرده بودند و افزایش تعداد چشمگیر آنها نشانه شکست تبلیغات زهرآگین هیئت حاکمه و کلیه دست راستی های حاکم و رسانه هایشان در بریتانیابه نفع دولت اسرائیل و تایید جنایت های آنست.

حامیان فلسطین و بویژه جوانان در ایالات متحده آمریکا در چند شهر و از جمله کلانشهرِ نیویورک و چندین دانشگاه راه پیمائی کرده و تبلیغات دولت و رسانه هایشان و فرستادن پول و تجهیزات نظامی پیشرفته به اسرائیل را محکوم نموده و خواهان توقف آتشباران بی وقفه و در مقیاس بی سابقه دولت اسرائیل علیه مردم غزه و بقیه نقاط در بخش فلسطین و لبنان شدند.

کابینه مکرون در فرانسه هرگونه تظاهرات به نفع فلسطینی ها را قدغن کرده و پلیس و سایر نیروها برای جلوگیری از راه پیمائی علیه اسرائیل را بسیج کرد. صدها جوان در ۱۴ اکتبر در زیر آبپاش های قوی و گاز اشک آور به نفع توده فلسطینی و علیه دولت راه پیمائی کردند. در روز شنبه ۲۱ اکتبر تعداد تظاهرکنندگان حامی مردم غزه به ۱۵هزار نفر تنها در پاریس رسید. در آلمان نیز نواده های نازی ها هرگونه تظاهرات به نفع مردم فلسطین را فاشیستی خوانده و قدغن کردند. اما حامیان حل عادلانه مسئله فلسطین در شهرهائی نظیر برلین صفوف فشرده پلیس را نایده گرفته و ضمن محکوم کردن اقدامات سرکوبگرانه دولت خواهان توقف جنایات ارتش اسرائیل علیه مردم بی دفاع غزه گردیدند.

گردهمائی و راه پیمائی های مشابهی در برخی از شهرهای کشورهای اروپائی نظیر اسپانیا، ایتالیا، یونان و سوئد، کشورهای آمریکای لاتین نظیر آرژانتین و برزیل و بعضی از کشورهای قاره های آسیا و آفریقا سازمان داده شد. در کنار اکسیون های مذکور تشکل های کارگری و مقامات دانشگاهی طی بیانیه هائی مواضع خود در برابر منازعه اسرائیل و فلسطین را روشن کردند. بیش از۱۷۰۰ استاد جامعه شناسیِ دانشگاه ها در سراسر جهان طی یک نامه سرگشاده ی  مشترک با مردم فلسطین اعلام همبستگی کردند.این اساتید در پاراگراف اول نامه، که هیجدهم اکتبر (۲۶ مهر) روی سایت ها پست شد، نوشتند:

“ما به عنوان جامعه شناس و همچنین عضوی از جامعه ی بشری، خشونت اخیر علیه مردم فلسطین در غزه و کرانه باختری توسط رژیم اسراییل را بدون قید و شرط محکوم می کنیم.”

آنها ضمن برشمردن جنایات اسرائیل، که ادامه خشونت های 75 ساله می باشد، کمک های بی دریغ دولت های غربی و در راس آنها دولت آمریکا به دولت اسرائیل را محکوم نمودند. این جامعه شناسان در پایان خواهان آتش بس فوری در جنگ شده و از همکاران خود در جهان خواستند علیه جنایات اسرائیل موضع بگیرند.

لازم است همزمان با نیروهای ضد جنگ اسرائیل علیه مردم فلسطین به واقعیت مهمی توجه کرد. برای متوقف کردن جنایات مرتجعین مذهبی از هر نوع آن وکوتاه کردن دست امپریالیست ها، باید برای حل مسئله فلسطین و اسرائيل راه حل ریشه ای پیدا کرد. مبارزات مردم کشورهای منطقه برای آزادی و برابری، پیروزی مردم ایران در سرنگونی انقلابی حکومت اسلامی، می تواند تاثیر سرنوشت سازی بر مبارزات مردم فلسطین و مردم آزاده و صلح طلب اسرائیل داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *