زندانی سیاسی مصطفی سلیمی

اخبار رسیده از زندان مرکزی شهر سقز حاکی است که سحرگاه روز شنبە ٢٣ فروردین، مصطفی سلیمی زندانی سیاسی محکوم به اعدام، در زندان مرکزی شهر سقز اعدام شده است. روز ٨ فروردین ١٣٩٩ زندانیان زندان شهر سقز، هم زمان با شورش در بسیاری از زندانهای ایران، به دلیل نگرانی از آلوده شدن به ویروس کرونا دست به شورش زدند و تعدادی از زندانیان عادی و سیاسی موفق به فرار از زندان شهر سقز شدند. مصطفی سلیمی که به اتهام عضویت در یک حزب سیاسی کردستان در زندان بود، یکی از زندانیان فراری بود. نامبرده به امید پناهنده شدن خود را به مرزهای حکومت محلی کردستان می رساند . اما در آنجا توسط ماموران مرزی بازداشت و بلافاصله به ماموران جمهوری اسلامی در آن سوی مرز تحویل داده می شود. ٢٤ ساعت بعد از بازداشت مجدد، جمهوری اسلامی برای زهر چشم گرفتن از دیگر زندانیان جنایتکارانه وی را اعدام می کند.

تلاش برای فرار از زندان، بویژه در شرایطی که خطر ابتلاء به بیماری کرونا و مرگ جان زندانیان را تهدید می کند، حق طبیعی هر زندانی است. در مورد زندانیان سیاسی نفس زندانی کردن آنها، ناروا، ضد انسانی و جنایتکارانه است، چه برسد به اینکه شکنجه شوند و در خطر ابتلا به بیماری در شرایط دشوار زندان نگاه داشته شوند.

بدینوسیله ، کومەلە اعدام زندانی سیاسی مصطفی سلیمی را به شدت محکوم می کند و اطمینان داریم در فردای قیام محتوم توده های به جان آمده مردم ایران، سران رژیم پاسخ جنایتهای بی شمار چهل سال گذشته خود را از مردم قیام کننده خواهند گرفت.

از سوی دیگر مصطفی سلیمی برای نجات جان خود به منطقه تحت حاکمیت حکومت محلی کردستان پناه آورده بود. اقدام به تحویل دادن آن به جمهوری اسلامی در حالیکه روشن بود که خطر مرگ وی را تهدید می کند، در هرسطحی و توسط هر نهادی صورت گرفته باشد، محکوم است. حکومت محلی کردستان در مقابل افکار عمومی مردم کردستان، که همواره در روزگار سخت و در دشواریها، پشت و پناه همدیگر بوده اند، باید پاسخگو باشد.

دبیرخانه کمیته مرکزی کومه له _ سازمان کردستان حزب کمونیست ایران

٢٣ فروردین ١٣٩٩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *