“فاصله گذاری اجتماعی”، تحفه رژیم برای مقابله با کرونا

دیروز جمعه هشتم فروردین جمهوری اسلامی طرحی با نام ” فاصله گذاری اجتماعی” را به منظور باصطلاح مقابله با ویروس کرونا در ایران به جرا درآورد. رژیم درحالی چنین طرحی را به عنوان راه‌کار جلو گیری و مبارزه با گسترش این ویروس به اجرا در می‌آورد که دوماه از بروز و گسترش آن در کشور گذشته است . بنا به آمارهای ارائه شده توسط رژیم تا کنون بیش از ٣۰هزار نفر به آن مبتلا و بیش از دوهزار نفر جانباخته اند. البته آمارهای واقعی حکایت از دو برابر آن دارند. جمهوری اسلامی در ابتدا به خاطر مصالح سیاسی ۲۰ روز آنرا از مردم پنهان کرد. پس از آنکه این ویروس در قم به طرز اسفباری گستزش یافت، با توجیه های خرافی اسلامی از جمله اینکه قم آبروی نظام است، از انجام هر اقدامی برای مقابله با این ویروس در آن شهر ممانعت به عمل آوردند. از قرنطینه شهر قم خود داری کردند.در حالی که برقراری قرنطینه به عنوان یک راه‌کار درست در دنیا نتیجه بخش بوده است، رژیم اسلامی تا کنون نیز نه تنها آمار واقعی جانباختگان قم و دیگر استانهای پر تلفات را اعلام نکرده است و اقدامی نیز برای جلوگیری از گسترش و تلفات بیشتر انجام نداده است. در شرایطی که روحانی به منظور عادی جلوه دادن شرایط می گوید: ۶۰ در صد تختهای بیمارستانها خالی است و پرستاران می‌توانند طبق معمول به کار خود ادامه دهند، مسئولان بیمارستانها به خاطر کمبود تجهیزات و امکانات و کادر درمانی و بهداشتی هشدار جدی داده اند.   

حسن روحانی به عنوان رئیس باصطلاح ستاد مبارزه با کرونا، پس از دوماه دروغگویی و شانه بالا انداختن برای مردم و بی‌اهمیت جلوه دادن میزان گسترش این ویروس، بحث قرنطینه شهرها را “توطئه ضد انقلاب برای تعطیلی کار و فعالیت اقتصادی” میخواند ودستور می‌داد که : “همه ادارات و مدارس باید به کار خود ادامه دهند، نه امروز و نه آیام نوروز و نه بعد از آن خبری از قرنطینه در میان نخواهد بود.” اینک پس از دو ماه، از ترس بروز اعتراض توده های مردم  به تکاپو افتاده تا با به میان آوردن طرح بی خاصیت ” فاصله گذاری اجتماعی” به جای قرنطینه جدی شهرها، مردم را فریب دهد. متأسفانه اینک این ویروس در ٣۱ استان کشور شیوع یافته و برخلاف اظهارات روحانی که گویا ” موج اول شیوع کرونا را پشت سر گذاشته اند”، معاون وزیر کشور دو روز قبل اعلام نمود که “سیر بیماری کرونا در ایران جهشی است و هنوز به قُله شیب نرسیده است”، مطمئنأ اجرای چنین طرح من درآوردی نیز همانند طرح غربالگری و تب سنجی که نتیجه‌ای جز ایجاد ترافیک سنگین نداشت، نمی‌تواند تأثیر آنچنانی داشته باشد.

روحانی روز پنج شنبه هفتم فروردین در معرفی این طرح به این بسنده کرد که مقررات سختگیرانه تری را به اجرا در می‌آورند و گفت: ” نامه‌ای به مقام معظم رهبری می‌نویسم و اگر ایشان موافقت کنند، برای اجرای این طرح یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت خواهیم کرد.” البته با توجه به سابقه فساد و دزدی نهادهای حاکمیت معلوم است اجرای چنین طرح هکذایی نه به منظور بهبود شرایط بهداشتی و اقداماتی برای جلو گیری و معالجه  بیماران کرونا و یا کمک به مردم تهیدست برای امرار زندگی، بلکه بیشتر برای هضم بخش مهمی از این مبلغ  توسط کاربدستان و مسئولان رژیم می باشد.

در رابطه با توضیح جزئیات این طرح، نهادی با نام ” کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا”، روز پنج شنبه اعلام نمود که طرح ” فاصله گذاری اجتماعی” از فردا جمعه به مدت یک هفته در سراسر کشور به اجرا در می آید. بر اساس این طرح یازده بندی، در هر شهری تنها افراد بومی ساکن شهر مجاز به ورود به آن شهر خواهند بود و ورود افراد دیگر ممنوع خواهد بود. علاوه برآن بازگشت مسافران به شهرهای محل اقامت خود باید تسریع شود. در بندهای دیگر این طرح آمده که مدارس و دانشگاهها و پارکها و تقرجگاهها و استخرها نیز تعطیل خواهند بود. برگزاری هرگونه مراسم رسمی و غیر رسمی که موجب تجمع افراد است ممنوع می باشد. ادارات دولتی با یک سوم نیرو به صورت شیفت یندی به کار ادامه می دهند. بعضی از اصناف و مشاغل و خودروهای درمانی و امدادی و پلیس و کالاهای ضروری نیز می‌توانند مجاز باشند وبعضی دستورات دیگر از قبیل جریمه خودروهای افراد خاطی.واضح است چنین طرحی به هیچ وجه نمی‌تواند جایگزین قرنطینه شود.

از سوی دیگر به دلیل آنکه سران رژیم اسلامی با آفت کرونا نیز با رویکرد امنیتی برخورد می کنند، با اتکا به قوانین پوسیده و ارتجاعی خود مانع اقدامات جدی دیگر نهاد های بین‌المللی برای کمک به مردم ایران نیز می‌شوند. هفته گذشته پس از آنکه خامنه ای در پیام خود از جنگ بیولوژیکی دشمن و همکاری “جن و اُنس ” علیه جمهوری اسلامی نام برد، مقامات امنیتی رژیم از شروع به کار تیم درمانی سازمان پزشکان بدون مرز در اصفهان جلوگیری کردند. این سازمان روز یک‌شنبه با هماهنگی وزارت اطلاعات و دیگر دستگاههای مربوطه رژیم به منظور ایجاد یک مرکز فوریتهای ۵۰ تخت و خوابی با تمام امکانات و تجهیزات با‌  ارزش بیش از ۹۷۰ هزار یورو در بیمارستان اصفهان وارد ایران شدند. اما با مخالفت جمهوری اسلامی مواجه گردیدند. ممانعت  رژیم از شروع به کار پزشکان بدون مرز در رساندن کمک مردم مبتلا به ویروس کرونا به عنوان یک اقدام ضد انسانی بازتاب منفی گسترده ای در داخل و خارج ایران داشت.

برای جمهوری اسلامی ارزان ترین کالا جان انسانها است. رژیم می‌خواهد از جان دهها هزار انسان در ایران برای پیشبرد سیاستهای جنایتکارانه اش مایه بگذارد. تا به خیال خود با افزایش مرگ و میر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا مظلوم نمایی کند و افکار عمومی را از  عجز و نا توانی رژیم در مقابله با این بیماری را متوجه تحریمها کند. تحریمهای جنایتکارانه ای که محصول سیاستهای ارتجاعی و توسعه طلبانه و زیاده خواهانه جمهوری اسلامی در منطقه است اما تبعات آن زندگی میلیونها انسان در ایران را با مشکلات جدی روبرو کرده است.    

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *