قیام و اعتصاب عمومی مردم عراق وارد دوازدهمین روز خود شد

گزارشی در این باره

گزارشات میدانی در باره قیام مردم عراق حاکی از آنست که قیام مردم عراق به یک اعتصاب عمومی در کلیه بخش های کارگری، اداری، خدماتی و مدارس و دانشگاهها تبدیل شده است. و کلیه فعالیت ها در این بخش ها تعطیل است.

مردم بغداد با برپا کردن صدها چادر گوناگون در میدان التحریر بغداد جلوه های  ادامه قیام را در 24 ساعت شبانه روز  نمایندگی می کنند. خانواده قربانیان مراسم های یادبود جانباخته گانشان را با برپا کردن چادر در میدان التحریر در آنجا برگزار می کنند و شعار تازه ائی به شعارهای تاکنونی اضافه شده است آنهم، محاکمه کلیه آمرین و عاملین کشتار بیش 350 قربانی تظاهراتها و قیام امردم در عراق. تیم های پزشکی و تهیه مواد غذائی چادرهای خود را در میدان التحریر برپا کرده و شمار بسیار زیادی از زنان و دختران قهرمان با نهایت فداکاری در این تیم ها و رساندن کمک های اولیه به مجروحین فعالیت می کنند. نقش دختران و زنان در جریان قیام و فعالیت ها بسیار برجسته و چشم گیر است. تیم های امنیتی ادامه  اعتصاب روزانه جاده های اصلی بغداد به کلیه شهرهای دور و بر را به کنترل خود در می آورند و از هرگونه ترددی که نشانه شکستن اعتصاب عمومی را برخود داشته باشد، جلوگیر می کنند.

چهار پل ارتباطی با منطقه سبز که محل استقرار دولت، پارلمان، برخی از وزارتخانه ها و سفارتخانه های کشورهای دیگر است با دیوارهای بتنی و نیروهای مجهز به پیشرفته ترین سلاحها مسدود و از آن حفاظت می شود. تلاش برای نفوذ به منظقه سبز توسط مردم بپاخواسته و یافتن راههای دیگری برای عبور از رودخانه دجله برای ورود به منطقه سبز همچنان ادامه دارد اما با وجود شمار زیادی قربانی این تلاشها تاکنون ناکام مانده است.

در استانهای دیگر کشور از جمله بصری، ناصریه، کربلا، نجف، ذی قار و … اعتصاب عمومی در جریان است و فعالیت کلیه کارگاه هها و کارخانه ها ، ادارات و مدارس و دانشگاهها و بخش خدمات کاملا” تعطیل است. در دیوانیه ورودی و خروجی پالایشگاه نفت مسدود و از تردد تانکرهای نفت جلوگیری می شود.

خواسته های قیام عبارت است از :

1.  کناره گیری دولت و انحلال پارلمان عراق،

2.  برگزاری انتخابات زودرس با قانون جدید انتخابات،

3.  تغییر قانون اساسی و یا موادی از

4.  و محاکمه و مجازات آمرین و عاملین کشتار مردم در جریان قیام و خروج قوای اشغالگر جمهوری اسلامی از عراق

در حال حاضر سران و نمایندگان حکومت توافقی عراق ( شیعه، سنی و کورد ) با مسئولیت رئیس جمهور برهم صلاح در اردبیل برای هماهنگی احزاب و سازمانهای کورد و موضع آنها نسبت به تغییر قانون اساسی ، رئیس مجلس با احزاب و سازمانهای سنی و همچنین دو بخش شیعه ( شیعیان طرفدار جمهوری اسلامی با مشاورین خود در جمهوری اسلامی و شیعیان عراقی مخالف جمهوری اسلامی ) در حال برگزاری نشست و اعلام موضع خود در باره تغییر قانون اساسی و پاسخ به خواسته های قیام کنندگان هستند.

در جریان درگیری های دیروز یعنی 13 آبان 7 نفر جان خود را از دست داده و 35 نفر مجروح شده اند و در جریان تلاش برای تصرف کنسولگری جمهوری اسلامی در کربلا و تیراندازی نیروهای حشدالشعبی به مردم 3 نفر جان خود را از دست داده اند. دیروز خط اینرتنت عراق به مدت 12 ساعت کاملا” قطع شد.

قیام و اعتصاب عمومی همچنان ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *