کاسه ماست، حکم اسلام و عکس العمل مردم

روز جمعه ۱۱ فروردین ماه یک نوحه خوانِ آتش به اختیار در یک لبنیات فروشی واقع در منطقه شاندیز مشهد روی سر مادر و دختری، که حجاب اجباری را دور انداخته بودند، یک سطل ماست خالی کرد. صاحب مغازه، مشتریان و زنان مورد تعرض قرار گرفته نوحه خوان بسیجی را از مغازه بیرون انداخته و فراریش دادند. جوانان شاندیز بلافاصله عکس تجاوزکار مزدور، نام او و آدرس منزلش را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند و تقاضای تنبیه او را نمودند. دادستانی شخص بسیجی را ظاهرا بازداشت کرد تا از شراره خشم مردم محفوظ بماند. حکم پلمپ مغازه نیز صادر گردید، ولی از ترس اعتراض مردم پس از چند ساعت آنرا باطل اعلام کردند.

یاوه گویان مشهور به امام جمعه به سبب گستردگی تعداد زنان آزاده ای که به اختیار خود لباس می پوشند دولت را ناتوان از مقابله با این زنان دانسته و از لجام گسیختگان مزدور و سازمانیافته خواسته اند تا خود به تکلیف شرعیشان عمل کنند. ریختن ماست بر سر مادر و دختر مورد اشاره در نتیجه اینگونه رهنمود ها عملی شده است. نوشته اند که ماست ریزی ممکن است به اسید پاشی تبدیل شود.

وزارت کشور کابینه رئیسی، در دهم فروردین  بیانیه ای پیرامون حجاب صادر کرد.

در بیانیه تاکید شده که: «حجاب به عنوان یک ضرورت شرعی غیر قابل تردید همواره از اصول عملی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.»

 در قسمت دیگری از بیانیه رعایت حجاب در همه اماکن و معابر عمومی ضروری دانسته و افزوده شده با زنانی که از رعایت حجاب اجباری سر باز زده و می‌زنند به عنوان «هنجارشکنان» برخورد می‌کند.

در بیانیه وزارت کشور از مبلغین خرافه پرست و افراد آتش به اختیار خواسته شده تا «با حضور در میدان» به «تبیین موضوع حساس حجاب» بپردازند. حسین شریعتمداری مسئول روزنامه کیهان چاپ تهران، که به توطئه گری جنایتکارانه و مهیا کردن زمینه شکنجه در زندانها و نابودی مخالفین رژیم شهرت رسوائی دارد، “تبیین” را ناکافی دانسته و خواهان برخورد شدید و دستگیری و به زندان انداختن زنانی است که حجاب اجباری را به دور می‌اندازند.

یکی از دستاوردهای انقلاب سیاسی – اجتماعی “زن، زندگی، آزادی” مزین به نام ژینا لغو عملی قوانین مربوط به پوشش و حجاب اجباری می باشد. بنا به اطلاعات منتشره از جانب ستاد امر به معروف و نهی از منکر تعداد زنانی که به قول این ستاد “حجاب شرعی” را رعایت نمیکنند به میلیون ها تن می رسد. مردان زیادی از این زنان جسور و نافرمانی مبارزاتیشان دفاع میکنند. یک آخوند قشری، با این عنوان که اگر جلو بی حجابی و بدحجابی گرفته نشود، نافرنانی در مقابل قوانین به قول او “الهی” وسعت میگیرد. این وسعت انجام گرفته و آخوند نابینا شده توسط خرافات آنرا نمی بیند. در حال حاضر اکثریت تام شهروندان نه تنها از حجاب اجباری، بلکه به لحاظ ذهنی از هر نوع حکومت مذهبی عبور کرده اند. جایگزین کردن تمام مراسم های مذهبی بر مزار جانباختگان با شعارهای سیاسی و ضد حکومتی، سخنرانی های سیاسی و رزمنده والدین و مبارزین به هنگام بخاکسپاری و یا بازدید آن مزارها و تازه کردن پیمان مبارزاتی با آرمان های فرزندان خود و قهرمانان جانباخته مردم تنها یکی از نمودهاست.

انقلاب ژینا، که دارای دو خصلت به هم بافته سیاسی و اجتماعی است، در عرصه اجتماعی دارد تعمیق میشود و زمینه مادی برای کنترل دوباره خیابان ها و به میدان آوردن دهها میلیون زن و مرد کارگر و زحمتکش را ریشه دارتر میکند. این واقعیت بر متن بحران های لاعلاج رژیم نوید به گور سپردن آنرا به طور مداوم در گوشها زمزمه میکند. اما انقلابیون زن و مرد با درس گیری از مبارزات و انقلابات جهانی و بویژه انقلاب 57 میدانند که بعد از جمهوری اسلامی باید حکومتی سرکار بیآورند که خدمتگزار توده های وسیع کارگر و ستمدیده باشد. با زنانی که بخش پیشتاز این مطالبات هستند نمی شود با کاسه ماست، تهدید های تو خالی و تذکرهای چهل من یک قاز مقابله کرد. هر اقدامی در این عرصه خشم و عکس العما مبارزتی بیشتر زنان آزاده و مردان پیشرو را بر خواهد انگیخت که مورد بسیار کوچکش را در مغازه لبنیات فروشی در شاندیز مشهد مشاهده کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *