اطلاعیه کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران لغو احکام زندان برای متهمان پرونده هفت تپه خواست فوری جنبش کارگری

 

بیدادگاه تجدید نظر ضد انقلاب رژیم جمهوری اسلامی در استان تهران احکام هفت تن از متهمان پرونده اعتراضات مجتمع صنعتی نیشکر هفت ‌تپه و دو تن از بازداشت ‌شدگان روز جهانی کارگر را صادر و آنان را در مجموع به ۴۵ سال زندان محکوم کرد. بر اساس احکام صادرشده از سوی این بیدادگاه، اسماعیل بخشی و محمد خنیفر از کارگران نیشکر هفت تپه، سپیده قلیان از تلاشگران و فعالین جنبش کارگری، امیرحسین محمدی‌ فرد سردبیر نشریه گام، ساناز الهیاری، عسل محمدی و امیر امیرقلی از اعضای تحریریه این نشریه هر یکبه پنج سال حبس محکوم شده اند. همچنین عاطفه رنگریز و مرضیه امیری، دو تن از بازداشت‌ شدگان تجمع روز جهانی کارگر نیز هر یک به پنج سال حبس محکوم شده‌اند. برگزاری این بیدادگاه و صدور این احکام بدون حضور متهمان و وکلای آنها انجام گرفته است. طی هفته گذشته نیز علی نجاتی، یکی دیگر از متهمان پرونده هفت ‌تپه، از سوی شعبه ۲۸ دادگاه ضد انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه و به اتهام “اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی”به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

پیش از این دادگاه ضد انقلاب رژیم در تهران به ریاست مقیسه در نیمه دوم  شهریور ماه، اسماعیل بخشی نماینده کارگران نیشکر هفت‌ تپه را به ۱۴ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و محمد خنیفر، کارگر دیگر نیشکر هفت ‌تپه را به ۶ سال حبس و سپیده قلیان، امیر امیرقلی، عسل محمدی، امیرحسین محمدی ‌فرد و ساناز الهیاری که در ارتباط با اعتراضات هفت ‌تپه دستگیر شده بودند را هم به ۱۸ سال زندان محکوم کرده بود. در آنزمان سران رژیم جمهوری اسلامی خواستند با صدور این احکام سنگین و ضد انسانی جنبش کارگری و آزادیخواهی در ایران را مرعوب کنند. اما جامعه ایران نه تنها مرعوب نشد، بلکه استقامت این عزیزان در زندان و اعتراضات و نفرت و انزجار عمومی از این احکام رژیم را به وحشت انداخت و سرانجام در شامگاه چهارم آبان  شش تن از این زندانیان با قید وثیقه های سنگین به طور موقت آزاد شدند.

اکنون بیدادگاه ضد انقلاب جمهوری اسلامی در شرایطی این احکام سنگین را علیه فعالین جنبش کارگری و مدافعان آن صادر می کند که جنبش کارگری و آزادیخواهی در ایران خیزش انقلابی آبان ماه را نیز تجربه کرده است. جنایات و سرکوب های خونین علیه توده های  محروم بپا خاسته و کشتار صدها تن از مبارزان پرشور، زخمی کردن صدها تن دیگر و دستگیری بیش از هفت هزار نفر از این مبارزان نه فقط نتوانسته جامعه را مرعوب کند، بلکه سران رژیم را سراسیمه کرده است. جنایات رژیم در جریان مقابله با خیزش تهدیدستان شهری با موجی از نفرت و انزجار عمومی از جانب بخش های مختلف جامعه روبرو شد، اعتراضات و اعتصابات کارگری تداوم پیدا کرد و جنبش دانشجویی ایران با آکسیون های پرشکوه خود در روز ۱۶ آذر با بانگ رسا اعلام کرد که جنبش آزادیخواهی در ایران مرعوب موج سرکوب خونین خیزش آبان ماه نشده است. جنبش دانشجویی با بانگ رسا اعلام کرد که راه جانباختگان خیزش آبان ماه  ادامه دارد، این جنبش بار دیگر بر استراتژی اتحاد با جنبش کارگری تأکید کرد و اینها مهمترین پیام های سیاسی جنبش دانشجویی ایران بودند.

تردیدی نیست جنبش ستمدیدگان که جنایات هولناک رژیم در جریان مقابله با خیزش آبان ماه نتوانسته آن را مرعوب کند، نه صدور احکام سنگین زندان علیه فعالین و مدافعان جنبش کارگری  و نه دستگیری بیش از ۱۴۰ نفر در خوزستان و اصفهان به اتهام بی پایه داشتن اسلحه هم نخواهد توانست آن را به عقب نشاند. جنبش کارگری و آزادیخواهی در ایران، جنبشی که شعار نان، کار، آزادی، اداره شورایی را بر بیرق سرخ خود حک کرده است در مسیر پیشروی، این احکام ضد انسانی علیه فعالین و پیشروان خود را ملغا اعلام می کند. لغو این احکام و آزادی بدون قید و شرط این فعالین و همه زندانیان سیاسی باید در صدر خواسته ها و مطالبات جنبش کارگری و هر اعتراض و جنبش حق طلبانه و آزادیخواهانه ای قرار گیرد.

سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی
زنده باد آزادی، برابری، حکومت کارگری


کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران
۲۳ آذر ۱۳۹۸
۱۵ دسامبر۲۰۱۹

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox Plugin