حداقل دستمزد سال ۹۹و عدم امنیت اقتصادی و سیاسی

روز پنج شنبه ۱۹دیماه سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه و گروه اتحاد بازنشستگان با انتشار بیانیه ای تحت عنوان “حداقل دستمزد سال ۹۹ و گردن کارگران زیر ساطور تورم، بیکاری، اخراج و عدم امنیت اقتصادی و سیاسی”به شرایط وخامت‌بار زندگی کارگران اشاره نموده اند. در بخشی از این بیانیه آمده که: “بحران اقتصادی بی سابقه و تورم افسار گسیخته، بسته شدن کارخانه ها و دیگر مراکز تولیدی، موجب افزایش شمار بی خانمانان، معتادان، تن فروشان، کودکان کار و دیگر قربانیان نظام سرمایه داری شده است. بیکاری چندین میلیونی تأمین هزینه ابتدایی ترین امکانات معیشتی یعنی خوراک، مسکن، پوشاک، درمان و رفت و آمد را حتی برای کسانی که دو نوبت در شبانه‌ روز هم کار می‌کنند دشوار ساخته است تا چه رسد به کارگران یک شیفته یا نیمه وقت و یا بیکارانی که اکثریت عظیم شان هیچ درآمدی ندارند.”در این بیانیه همچنین اشاره شده که درآمد مُشتی سرمایه دار بزرگ و دیوان سالار حاکم با تکیه بر منابع کشور و بهره کشی از کارگران و زحمتکشان و غارت و اختلاس به ارقام نجومی رسیده است. این درحالی است که رژیم جمهوری اسلامی در مقابل خواست کارگران برای افزایش دستمزدها و دیگر مطالبات آنها و توده های مردم ایران پاسخی جز خشونت و سرکوب خونین ندارد و همه درها به جز در زندان را به روی کارگران بسته است. بیانیه کارگران نیشکر و گروه اتحاد بازنشستگان با توجه با افزایش هزینه سبد معیشتی بر اثر بحران اقتصادی، میانگین هزینه زندگی یک خانواده متوسط را ده و نیم تا ۱۱میلیون تومان درماه برآورد کرده است.
بر این مبنا از همه کارگران و مزدبگیران سراسر کشور درخواست کرده‌ که مبارزه خود برای تحقق خواست حداقل دستمزد نه میلیون تومان در ماه را با اتکا به نیروی جمعی و اتحاد و همبستگی میان کارگران و دیگر اقشار زحمتکش و تهیدست جامعه به پیش ببرند. اما درمقابل این خواست منطقی و واقعی کارگران و مردم به ستوه آمده، آنچه رژیم جمهوری اسلامی در رابطه با حداقل دستمزد برای سال ۹۹ مد نظر دارد، افزایش ۱۵تا ۲۰درصدی به دستمزدهای چهار مرتبه زیر خط فقر امسال برای سال آینده است. که چیزی معادل یک میلیون و هشتصد و بیست هزار تومان خواهد بود. این مبلغ در مقابل رشد روز افزون گرانی و تورم در ایران حتی در شرایط کنونی نیز پنج برابر زیر خط فقر خواهد بود.
یقینأ آنچه برای رژیم اهمیت دارد علاوه بر تأمین منافع سرمایه داران دولتی و خصوصی، حفظ نظام اسلامی سرمایه است که در بحران همه جانبه ای گیر کرده است و راه برون رفتی هم ندارد. نظامی که در طول چهاد دهه حاکمیتش جز فقر و گرسنگی و کشتار و خونریزی برای مردم دستاوردی نداشته است. نظامی که جامعه ایران را به فساد و تباهی کشانده است. نظامی که تداوم حاکمیت خود را بر اعمال سرکوب و اختناق و کشتار مردم در داخل و اجرای پروژه های ارتجاعی و دخالت و توسعه طلبی در منطقه البته با صرف صدها میلیارد دلار ثروت و سامان مردم این کشوربنا نهاده است و خواسته با ایجاد گروههای مسلح و تروریست اسلامی در کشورهای منطقه و ایجاد تشنج و جنگ افروزیبه حاکمیتش تداوم بخشد.
برای این رژیم ضد انسانی گسترش گرسنگی و فقر و اعتیاد و تن فروشی و کار کودکان و کارتن خوابی مردم ایران اهمیتی ندارد. جمهوری اسلامی در شرایطی بودجه های کلانی را صرف پروژه های ازتجاعی و جنایتکارانه در منطقه می نماید و اسم آنرا حفظ اقتدار نظام می گذارد که اقتصاد ایران در آستانه ورشکستگی قرار گرفته است. در چنین شرایطی و در راستای تداوم این سیاستها، روز سه شنبه گذشته علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام نمود که بنا به یک طرح سه فوریتی و به اِذن”مقام رهبری”برای تأمین هزینه‌های دوماه باقی‌ مانده امسال، مبلغ۲۰۰میلیون یورو اضافی معادل سه هزار میلیارد تومان از محل “صندوق توسعه ملی”به لشکر قدس سپاه پاسداران داده شود. این درحالی است که اولاً هرساله بودجه نظامی و امنیتی بزرگترین بخش لایحه بودجه دولت را به خود اختصاص می دهد.تا جایی که در فاصله سال ۹۷تا ۹۸بودجه نظامی از پنجاه هزار و ششصد میلیارد تومان به ۷۱ هزار میلیارد تومان افزایش یافته بود. ثانیأ این صندوق گویا با هدف تبدیل بخشی از عواید فروش نفت و گاز به ثروتهای ماندگار و مولد سرمایه های زاینده اقتصادی تشکیل شده است و کسی حق ندارد موجودی آنرا برای هزینه‌های جاری برداشت کند.
اما خامنه ای در شرایطی دستور برداشت مبالغ ۲۰۰میلیون یور از”صندوق توسعه ملی”برای سپاه قدس در جهت ادامه کاری پروژه های فرمانده کشته شده اش می‌دهد و فرمان برداشت۱۵۰میلیون یورو در سال جاری برای صدا و سیما این دستگاه اشاعه جهل و خرافه دروغ و فریبکاری می‌دهد که اوضاع معیشتی بیش از ۶۰میلیون نفر از مردم ایران آنگونه است که در بیاننامه سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه و گروه اتحاد بازنشستگان آمده است. او در شرایطی دست و دلبازانه از کیسه مردم ایران می‌بخشد که هنوز هم ویرانه های ناشی از زلزله غرب کشور در آبان ۹۶ و سیل بهار امسال تعمیر و بازسازی نشده‌اند و هزاران خانواده بی خانمان هستند و در شرایط بسیار طاقت فرسایی زیر چادر و نایلون و حصیر در فقر و نبود امکانات اولیه زیستی به سر می برند. تحت حاکمیت رژیم اسلامی ثروت و سامان مردم ایران یا به این شکل حیف و میل و هدر می‌رود یا از راه دزدی و اختلاس و رانت خواریهای هزاران میلیاردی به جیب مسئولان و کاربدستان و نزدیکان شان سرازیر می شود.
بنابراین در چنین شرایطی آنچنان که در بیانیه سندیکای کارگران نیشکر و گروه اتحاد بازنشستگان هم آمده تنها را برون رفت و ایجاد تغییر در بهبودی وضعیت معیشت کارگران و توده های مردم تهیدست جامعه و افزایش دستمزدها تکیه بر نیروی متحد و متشکل و سازمانیافته خود برای تحقق خواست ها و مطالبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در مبارزات روزانه است. رهایی از این وضعیت فلاکت بار از کانال سرنگونی رژیم اسلامی با نیروی کارگران و دیگر اقشار زحمتکش جامعه می گذرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox Plugin