لنین نامی جاودانە…

عـــــزیز آجیکند

“تا وقتی که مبارزه برای جامعه ای نوین وجود دارد،نام و اثر لنین از جایگاه ویژه ای برخوردار خواهد بود”

نودو شش سال پیش در روز ٢١ ژانویه ١٩٢٤سادەترین، انسانی ترین، دورنگرترین ، استوارترین انسان ،  بزرگترین انسان انقلابی قرن بیستم، و آموزگار پرولتاریای جهان، «ولادیمیر ایلیچ اولیانوف» معروف به لنین قلبش از طپش باز ایستاد . درگذشت این رهبر با درایت، متفکر بزرگ و نظریه پرداز بلند مرتبه طبقه کارگر، کمونیستها و مارکسیستهای انقلابی سراسر دنیا را برای همیشە اندوهگین کرد. لنین تئوریسین بزرگ و رهبر انقلاب سوسیالیستی، مؤسس حزب پرولتری طرازنوین و برپاکنندۀ نخستین دولت سوسیالیستی کارگران و دهقانان  در جهان می‌باشد.

 لنین این رهبر بزرگ طبقە کارگر تنها ٥٤ سال زندگی کرد و از اوان جوانی ، مبارز راه رهایی کارگران و همه توده های محروم و دشمن آشتی ناپذیر نظام سرمایه داری و هر گونه نابرابری و ستم بودو تا آخرین لحظات زندگی پرافتخارش در جهت تحقق به اهداف کمونیستی اش، پیگیرانه و بی وقفه و با عشق و امید تلاش کرد و موفق هم شد.

امروز  بعداز نودوشش سال از مـــرگ این بزرگ مرد جهان حتی گوشه‌ای کوچک در سراسر جهان پیدا نخواهید کرد که نام لنین برایشان شناخته شده نباشد. نام او با بهترین دست آوردهای انقلابی قرن بیستم پیوند دارد. افکار جاودانی او تأثیر عمیقی در روند پیشروی جهان داشته و دارد. قرن‌ها خواهد گذشت، اما نام لنین از خاطرۀ میلیون‌ها انسان زدوده نخواهد شد، زیرا او نمودار فصل تازه‌ای در زندگی بشریت است.

ارثیۀ تئوریک و ایدئولوژیک لنین، عظیم و پایان‌ناپذیر است. او دانشمند بزرگ انقلاب و انقلابی برجسته‌ای از نقطه نظر عملی می‌باشد. امروز هیچ رشتۀ تئوریک و یا عملی نهضت انقلاب وجود ندارد که با نبوغ لنین روشن نشده باشد. آثار او کمک می‌کنند که جریان پیچیدۀ گذشته و آینده را بهتر درک کرده و آتیۀ کمونیستی را به طور علمی پیش‌بینی کنیم…

لنین در ۲۲ آوریل سال ۱۸۷۰ یعنی یک سال قبل از کمون پاریس، در شهر کوچک سیمبرسک (اولیانوفسک) در خانواده‌ای مرفه و تحصیل‌کرده چشم به جهان گشود. ولادمیر سومین فرزند از شش فرزند خانواده اولیانوف بود.

در زمان تحصیل در رشته حقوق، لنین با سوسیالیزم علمی یعنی مارکسیزم آشنایی حاصل کرد. همچنین بدنبال مطالعات منظم و فشرده ی آثار مارکس و انگلس به مارکسیستی تمام عیار مبدل گردید و از آن تاریخ به بعد همه ی زندگی اش را به جنبش کارگری و راه اندازی انقلاب کارگری اختصاص داد.لنین خیلی زود در کار انقلابی خود به سال ١٩٠٨ به دفاع از ماتریالیسم دیالکتیک و ماتریالیسم تاریخی، درک جهان، روش و نظریۀ ضروری در بررسی روابط بین انسانها و روابط بین انسان ها و طبیعت، مسئلۀ بنیادی که می بایستی نظریه و فلسفه به آن پاسخ گوید، همت گماشت. لنین در سالهای سرنوشتساز ١٩١٧ تا ١٩٢٣ تمام وجودش را بر مسائل حساس دفاع و انقلاب جهانی متمرکز کرد. کار لنین در این دوره از گسترهی هر زندگینامهی مختصری خارج است. این گستره شامل بر سیاست جهانی، جنگ داخلی، نظم نوین اقتصادی، ساختن انترناسیونال کمونیستی و مبارزه علیه بوروکراسی است. او در کنار سخنرانیها و گزارشهای مهمش، وقت پیدا کرد تا بعضی کلاسیکهای مارکسیستی را بنویسد از جمله “کمونیسم چپ، بیماری کودکی” و “انقلاب پرولتری و کائوتسکی مرتد”.

لنین مغز متفکر مفهوم جامع سوسیالیسم علمی بود و به شکل خدشه ناپذیری باورداشت که تنها راه پیشرفت جامعه، راه رهائی طبقۀ کارگر از طریق انقلاب پرولتاریائی است. و چنانکه می بینیم، رویدادهای آخرین دهۀ قرن بیستم غالباً این باورداشت لنین را تأیید کرده است.

زندگی و اثر لنین عنصر مهمی برای جنبش رهائی بخش است و ضرورتی حیاتی ایجاب می کند که از  آن بهترین بهره برداری های ممکن را داشته باشیم و به نفع طبقۀ کارگر در جهان به کار ببریم. برای درک عمیق کارآئی اثر لنین، باید جوهر آن را تشخیص دهیم، یعنی مهمترین حلقه را در زنجیرۀ مسائل بیابیم و بر این اساس است که می توانیم به تمام زنجیره احاطه پیدا کنیم و به انقلاب آیندە خود تحقق ببخشیم.

ما امروز در یاد لنین نه تنها زنده گی لنین، بلکه آنچه که او برایش مبارزه کرده است را نیز گرامی میداریم. لنین برای آزادی طبقه کارگر، برای تحقق منافع جوانان و کارگران زنده گی و پیکار کرد و آن تلاش ها در وجود انقلاب روسیه  نقش بست و در تمام دنیا اثرات خود را بر جا گذاشت.

خاطرات لنین و یادو مبارزە و پیکار او  برای ما در حکم عملکرد و اقدام است. با این ابتکار ما با مبارزە پیگیرانەی خود علیە سرمایه و دشمنان طبقە کارگر خواهیم ایستاد.

لنین همچون آموزگاران خود، کارل مارکس و فردریش انگلس شایستگی اش را در مقام یک متفکر و تئوریسینِ عالیقدرِ جنبش کمونیستی، یک مارکسیست انقلابی و پرشور، یک مبارز کم نظیر راه رهایی طبقه کارگر، و یک رهبر بزرگ همه ما کارگران جهان، به اثبات رسانید.

با درگذشت زود هنگام لنین، این انقلابی کبیر، متفکر و دانشمند مارکسیست، دشمنان و مخالفان انقلاب اجتماعی،  چه در مقیاس داخلی و چه در مقیاس جهانی نفس راحت کشیده و عزم خود را برای برانداختن انقلاب جزم کردند.

لنین گرداگرد جهان می پوید

مرزها قادر به ممنوع کردن او نیستند

سربازخانه ها و سنگرها اورا باز نمی دارند

سیم های خاردار اورا زخمی نمی کنند

لنین گرداگرد جهان می پوید

سیاه، سرخ وسفید از او پذیرایی می کنند

زبان هیچ حصاری نیست

عجیب ترین زبان ها اورا باور می کنند

لنین گرداگرد جهان می پوید

آفتاب همانند زخمی غروب می کند

میان تیرگی وسپیده دم

ستاره سرخی طلوع می کند

«لنگستون هیوز»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox Plugin