در گرامیداشت روز کومه له

شمسی خرمی

گرامیداشت ۲۶ بهمن، روز علنی شدن کومه له به سنتی  جاافتاده در جامعه کردستان تبدیل شده است.  گرامیداشت این روز نه فقط گرمیداشت از یک تشکیلات معین، بلکه در عین حال گرامیداشت سنت های رادیکال و انقلابی است که کومه له را اجتماعی کرد. در این روز معمولا روی نقش و جایگاه کومه له و مبارزاتی که در طول  تمام موجودیتش با آن عجین شده است، از جنبه های مختلف اشاره می شود و در پرتو آن به سنت ها و سیاست های رادیکال و انقلابی کومه له تاکید می شود.

یکی از برجسته ترین فعالیت های کومه له، به میدان آوردن زنان به صفوف مبارزاتی و بیرون آوردن آنها از محیط تنگ کارخانگی بوده است. کومه له در این راستا چه به لحاظ عملی و چه به لحاظ نظری تمام سعی و توان خود را به کار گرفت تا زنان هر چه بیشتر با حق طبیعی خود، یعنی برابری زن و مرد در تمام عرصه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، آشنا کند و برای آنها امکانات لازم را فراهم آورد. بدین ترتیب با به میدان آوردن هر چه گسترده تر زنان زحمتکش و تهدست جامعه به صفوف مبارزاتی، سعی کرده است، زنان جایگاه رهائی بخش خود را پیدا کرده و پتانسیل ظرفیت های خود را باز یابند.

یکی دیگر از شاخص های مهم مبارزاتی کومه له، جایگاه مبارزه مسلحانه در جنبش انقلابی کردستان بوده است. کومه له  این زمینه هم حامی سنت های انقلابی بوده که با دیگر احزاب و جریانات ناسیونالیست موجود در کردستان فاصله داشته است. مبارزه مسلحانه برای کومه له یکی از حلقه های مبارزاتی توده ای و اجتماعی در کردستان و در خدمت به این عرصه ها بوده است. نیروی پیشمرگ کومه له، نیروئی آگاه و سیاسی بوده و هست که به عنوان بازوی مسلح کومه له می تواند در خدمت سازمان دادن یک ارتش توده ای قرار گیرد.

در باب نقش کومه له و سنت های برجسته و انقلابی که جا پای آنها را حتی در عرصه هنر وادبیات و فرهنگ انقلابی و دیگر عرصه های مبارزاتی در کردستان به روشنی میتوان مشاهده کرد،.

اشاره به عرصه های مختلف و نقش کومه له در اینجا تیتر وار  صورت گرفته و در واقع رسالت این نوشته نیست اما آنچه از نظر من بسیار مهم است وکم به آن پرداخته می شود، تفاوت های فکری و استراتژیکی کومه له با جریانات راست و ناسیونالیستی است که این در واقع از همان آغاز تشکیل کومه له برجسته بوده است.

کومه له از همان ابتدای تشکیل، فعالیت های خود را در راستای مبارزه سراسری و در هماهنگی با دیگر مناطق ایران تنظیم و پیش برده است و هیچگاه جایگاه خود را به عنوان یک تشکیلات کمونیستی به کردستان محدود نکرده است. بی جهت نیست که از همان روزهای اول بعد از قیام ۵۷ و حتی قبل از آن هم جهت حضور در مبارزات کارگری، دانشجوئی و دیگر مبارزات جاری در تهران، تبریز و چند شهرخارج از کردستان تشکیلات سازی کرد. نیروی تشکیلاتی کومه له  مثل بسیاری دیگر از احزاب و سازمان های چپ آن دوران محدود بود. غیر از این هم، حمله نیروهای ضد انقلابی جمهوری اسلامی، از همان روزهای بعد از قیام عرصه فعالیت برای نیروهای چپ و اپوزیسیون  و ار جمله کومه له را تنگ کرد. اما با وجود همه این فاکتورها، تاکتیک و روش هائی که کومه له از همان آغاز و حتی قبل از تشکیل حزب کمونیست ایران در پیش گرفت، نشان از سراسری فکر کردن کومه له و عملکرد سراسری آن دارد. من و بسیاری دیگر از رفقائی که هنوز هم در صفوف کومه له و حزب کمونیست ایران هستیم، شاهد عینی این عرصه از مبارزات آن دوران بوده ایم که نباید آن را ندیده گرفت و به باد فراموشی سپرد. این یکی از خطراتی است که نیروهای راست و ناسیونالیستی سعی در وارونه نشان دادن آن دارند و بدین وسیله خواهان تغییر ریل استراتژی و تاکتیک های انقلابی کومه له و حزب کمونیست ایران هستند.

اعتراضات و مبارزات جاری در شهرهای کردستان و بویژه بعد از دی ماه ۹۶ و آبان ماه ۹۸ به بعد برگ زرین دیگری به تاریخ مبارزات مردم زحمتکش و تهیدستان جامعه کردستان افزود. این واقعیات بار دیگرنشان داد که جنبش سوسیالیستی در کردستان که در راس استراتژی و اهداف حزب کمونیست ایران و کومه له، سازمان کردستان این حزب قرار دارد، از چه ظرفیت هائی برای عمیق تر کردن و گسترش پیوند جنبش انقلابی کردستان با جنبش کارگری و دیگر جنبش های پیشرو اجتماعی در سراسر ایران برخوردار است. گسترش و تحکیم پیوند مبارزاتی باید مثل همیشه یکی از اولویت های فعالیت کومه له باشد. بدون شک این یکی از مهمترین رمزهای پیشروی و پیروزی جنبش انقلابی در کردستان است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox Plugin