تداوم اعتراضات ضد دولتی در بلاروس

People are seen during clashes with opposition supporters after polls closed at the presidential election in Minsk, Belarus, August 10, 2020. REUTERS/Vasily Fedosenko

روز جمعه 23 آبانماه به دنبال مرگ یک شهروند ۳۱ ساله بلاروس بر اثر ضرب و شتم ماموران امنیتی، دهها هزار نفر از شهروندان بلاروس به خیابان آمده و در شمار زیادی نیز در مراسم تشیع جنازه این معترض شرکت کردند.

شاهدان عینی می‌گویند افراد لباس شخصی روز چهارشنبه ۲۱ آبان پس از کشمکش با گروهی از معترضان در یکی از میدان‌های شهر مینسک “رامان باندارنکا” را با خود برند. آنها می گویند  حدود یک ساعت بعد رامان به دلیل جراحات شدید در ناحیه سر به بیمارستان منتقل و در آنجا جان خود را از دست داد. از روز ۹ اوت که نتایج انتخابات ریاست جمهوری بلاروس اعلام شد تظاهرات معترضان به تقلب در انتخابات هر روز ادامه داشته است. کمیسیون انتخابات ادعا کرد لوکاشنکو که ۲۶ سال بر بلاروس حکومت کرده با کسب ۸۰ درصد آرا برای ششمين بار به پیروزی رسیده است. ولی مخالفان می‌گویند دولت تقلب کرده است. گفتنی است، در جریان اعتراضات سه ماه اخیر چندین نفر از معترضان کشته و هزاران نفر بازداشت شده‌اند. گزارش‌ها و اسناد معتبری نیز در مورد آزار و شکنجه بازداشت شدگان منتشر شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox Plugin