“صلح را می توان با حقیقت آغاز کرد”

در روز چهارم ژانویه ۲۰۲۱ دادگاه کیفری مرکزی لندن پرونده جولیان آسانژ بنیانگذار وب سایت ویکیلیکس را بررسی کرد و درخواست استرداد او به آمریکا را رد کرد. وکلای جولیان آسانژ در این دادگاه اعلام کردند که محاکمه وی، تحت فشارهای دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، انگیزهٔ سیاسی دارد و همچنین استرداد او حرفهٔ دیگر خبرنگاران را به ‌خطر می‌اندازد. وَنِسا باریتسر، قاضی دادگاه این دفاعیات وکلای آسانژ را نپذیرفت اما در نهایت با این استدلال که اگر جولیان آسانژ به مقامات آمریکایی تحویل داده شود احتمال خودکشی‌اش بسیار زیاد است، از بازگرداندن وی به ایالات متحده امتناع کرد. نکته قابل توجه این است که قاضی باریتسر از استدلالهای اصلی دولت ترامپ برای استرداد حمایت کرد و حتی تعریف خطرناک دولت آمریکا از روزنامه نگاری تحقیقی را به عنوان “جاسوسی” پذیرفت و اظهار داشت که آسانژ همچنین با افشای جنایات جنگی قانون مربوط به حفظ اسرار رسمی دولت بریتانیا را نیز شکسته است. آسانژ که متولد استرالیاست، در سال ۲۰۱۰ بیش از ۷۰۰ هزار برگ از اسناد محرمانهٔ نظامی و دیپلماتیک آمریکا را، به‌ویژه دربارهٔ حضور نظامیان این کشور در عراق و افغانستان منتشر کرد. از این رو و به احتمال زیاد در صورت استردادش به ایالات متحده به اتهام  افشای اسرار دولتی و نظامی و جاسوسی و به‌خطر انداختن امنیت ملی آمریکا و جان مردم حداقل به چند بار زندان ابد محکوم گردد.

بدون تردید تصمیم قاضی وَنِسا باریتسر مبنی بر رد تقاضای دولت ایالات متحده آمریکا برای استرداد جولیان آسانژ و مخالفت با انتقال وی به زندان آمریکا تا آخر عمر، برای مدافعان آسانژ و تلاشگران آزادی مطبوعات یک پیروزی و یک دستاورد است. در تمام این سالها در حالی که رسانه های وابسته به دولت های حاکم در آمریکا و بریتانیا تلاش کردند تا پرونده آسانژ را در تاریکی و در خفا نگاه دارند، اما انسانهای آزاده و تلاشگران آزادی نشر و بیان تلاش کردند تا این پرونده را در کانون توجه افکار عمومی نگاه دارند. این فعالیت ها هزینه سیاسی توافق احتمالی دولت انگلیس با دولت آمریکا برای استرداد آسانژ و زندانی کردن نامحدود وی به دلیل افشای جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت در عراق و افغانستان را بسیار سنگین کرده است.

اما بنیانگذار ویکی لیکس هنوز از زندان آزاد نشده است و از حکم رد استرداد آسانژ به آمریکا تا آزادی کامل و بدون قید و شرط وی فاصله وجود دارد. آسانژ اکنون در وضعیت نامناسب جسمی و تحت فشارهای روانی در زندان “بلمارش” لندن بسر می برد. دولت امریکا اعلام کرده که درخواست تجدید نظر در حکم دادگاه می کند و این درخواست پروسه ماندن وی در زندان و رسیدگی نهایی به پرونده وی را طولانی تر می کند. برای دولت های آمریکا و انگلستان محل زندانی آسانژ در آمریکا باشد یا انگلستان و یا سوئد اهمیت درجه اول را ندارد. آنچه برای آنها از همه مهمتر است این است که وی همچنان در یک سلول، در جایی محکم نگاه داشته شود، جایی که قدرت جسمی و روحی وی به تدریج تحلیل برود و در آنجا او را ساکت کنند. دولت های آمریکا و بریتانیا می خواهند با زندانی کردن آسانژ به روزنامهنگاران و تلاش گران و مدافعان آزادی بیان در سراسر جهان درس عبرت بدهند و بگویند که جان دادن در گوشه زندان حداقل بهایی است که باید برای مخالفت با جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت پرداخت شود. دولت های آمریکا و بریتانیا زندانی کردن آسانژ را یک پیروزی برای خود می دانند، اما پرونده آسانژ چنان با پرونده جنایت جنگی این دو قدرت امپریالیستی در هم آمیخته شده اند که زندانی کردن وی نیز فقط به رسوایی بیشتر این قدرت ها منجر می گردد.

جولیانآمریکا اااااعراق و افغانستان را بسیار سنگین کرد.جوجوجج آسانژ نيز مانند ادوارد اسنودن از جمله مخالفان سياسی نظم حاکم می باشد که برای نوع جديدی از اداره جامعه، برای دنیای بهتر، برای دنیای عاری از جنایت علیه بشریت مبارزه می کند و مدافع کسانی است که نه فقط توسط نظام های دیکتاتوری و اقتدارگرا، بلکه به وسيله حکومت هايی که ادعای نمایندگی دموکراسی های نمونه می کنند، مورد کشتار، تعقيب و آزار و شکنجه قرار می گيرند.

آسانژ زمانی گفت فلسفه ویکی لیکس بر این اصل استوار است: «اسرار برای اين وجود دارند که افشا شوند. همه اطلاعات محرمانه ماهيت افشاپذيری و دراختيار شهروندان قرارگرفتن را دارند. مدعیان دمکراسی و رهبران سياسی نبايد چيزی را پنهان کنند. اگر عمل عمومی رهبران سياسی تجانسی با رفتار عمومی يا خصوصی آنان نداشته باشد، دموکراسی ها مطلقا نبايد بيمی از انتشار “اطلاعات نشت کرده” داشته باشند. هنگامی که يک مسئول سياسی در ملاء عام چيزی می گويد و خلاف آن را در خلوت می کند، چرا در دموکراسی ها، روزنامه نگاران بايد ساکت بمانند؟» آسانژ در دوران فعالیتش به این اصل وفادار ماند.

آسانژ دقیقاً به دلیل آنچه از جانب قدرتهای سرمایه داری جهان در معرض خطر است در زندان گرفتار آمده است. به همین دلیل است که حمایت طیف گسترده ای از انسان های آزادی خواه، گروه های مدافع آزادی مطبوعات و حامیان حقوق انسان ها را در سطح جهان به دست آورده است. آسانژ استدلال کرده است که “اگر جنگ را می توان با دروغ آغاز کرد ، صلح را می توان با حقیقت آغاز کرد. پافشاری دولت آمریکا بر خواست استراداد آسانژ و تداوم اسارت وی در پشت میله های زندان “بلمارش”  نه تنها تعرضی آشکار به آزادی مطبوعات در ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و سراسر جهان است، بلکه حق اولیه انسان ها برای حقیقت گویی و فعالیت برای ساختن جهانی عاری از جنایات جنگی و جنایات علیه جامعه بشری را آشکارا مورد تعرض قرار می دهد. باید از حقوق انسانی و دمکراتیک جولیان آسانژ در برابر زورگویی قدرتهای سرمایه داری پیگیرانه حمایت کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox Plugin