در ضرورت پشتیبانی سراسری از مقاومت قهرمانانه مردم خوزستان

اعتراضات گسترده مردم خوزستان در بیش از هفده شهر این استان  کماکان ادامه دارد. تعدادی از مردم معترض، جان باخته ، زخمی شده و شمار بیشتری دستگیر و زندانی شده اند .شهرهای خوزستان به حالتی شبیه دوران جنگ ایران و عراق برگشته و این بار حکومت بعث و صدام حسینی وجود ندارند و خامنه ای و اوباش اسلامی، تمام قد در مقابل مردم محروم و تشنه سنگر گرفته اند. صدای گلوله و تیراندازی، پرتاب گازهای اشک آور، کمین مزدوران لباس شخصی با کلت در پناه نیروهای امنیتی و نظامی با سلاح های گوناگون در هر گوشه ایی از شهرهای بزرگ و کوچک دیده می شوند. اُستاندار خوزستان اعتراضات را جعلی و کار دشمنان نامیده و اخوندِ نماینده خوزستان در مجلس خبرگان به مردم معترض حمله کرده و به آنها هشدار می‌دهد که اگر دست از اعتراض بر ندارند نشانی از حکومت اسلامی نخواهد ماند و به قول خود او نه از تاک و نه از تاکنشان اثری خواهد ماند.

چرا در خوزستان و در مقابل مردم عرب محلی رژیم چنین با درندگی و خشونت رفتار می‌کند؟ چرا در خوزستانی که با داشتن دوازده رودخانه بزرگ چون کارون و کرخه مردم آب آشامیدنی ندارند؟ چرا در خوزستان که بر دریایی از گاز و نفت قرار گرفته است مردم کار، نان، برق و آب ندارند؟ آیا این از بی لیاقتی مسئولین حکومتی، از دزدی و فساد نجومی دستگاه نظامی و امنیتی و از عدم التزام رهبران رژیم به مردم ناشی می شود و یا پیچیده تر از اینها بوده و عملاً دارند با توطئه یک سیاست سرزمین سوخته را با اهداف سیاسی خاص پیش می برند ؟

خوزستان مردمی عمدتاَ عرب دارد که پنجمین استان پر جمعیت کشور است و در آخرین سرشماری جمعیتی که به دلایل سیاسی و امنیتی هم در بعضی مناطق کشور قابل اتکا نیست، بیش از چهار میلیون و هفتصد هزار نفر جمعیت دارد. بیست شهر بزرگ و کوچک، دوازده رودخانه و دریایی از گاز و نفت.

نرخ بیکاری در خوزستان تا حدود چهل درصد بالا رفته و اعراب ساکن خوزستان عملاً  در صنایع محلی و حکومتی استخدام ناپذیر هستند. مردمی که حق نام گذاری فرزندان خویش را ندارند، بدلیل کمبود آب کشاورزی نخلستانهای آنها سوخته و از بین رفته، در بخش حکومتی استخدام نمی شوند و در گرمای جانسوز از آب آشامیدنی محروم شده اند، چه گرینه دیگری جز اعتراض  دارند ؟

از اوایل کشف نفت در ایران، خوزستان مادرخرج اصلی مردم ایران، تامین کننده مخارج حکومتی در دیگر نقاط کشور بوده و حالا خود حتی از داشتن آب آشامیدنی محروم شده است. از دوره رضا شاه و بعدها پهلوی دوم و تا امروز بعد از چهل و دو سال از استقرار حکومت اسلامی، پوشیده و پنهان و یا آشکار و با خشونت، شاهد سیاست عرب زدایی و تغییر بافت جمعیتی خوزستان، تغییر نام شهرها از عربی به نامهای در زبان فارسی، دشمنی و خصومت با فرهنگ، پوشش، زبان و سنت های رایج در آن مناطق بوده ایم .جمهوری اسلامی ایران علیرغم تعلق ایدئولوژیک خود به اسلام و فرهنگ اسلامی- عربی  در داخل ایران و در مقابل و خصومت با مردم عرب خوزستان، عملاً سیاستهای دو خصم و دشمن اصلی خود ، حکومت اسرائیل، در مقابل مردم فلسطین و حکومت بعث سابق و صدام حسین در مقابل مردم کردستان و حتی مردم عرب شیعه در عراق را بکار گرفته است.

اسرائیل از بدو استقرار خود در سال 1948 پیوسته در جهت اشغال خاک مردم فلسطین و پاک سازی قومی بوده و با سرکوب و جنگ، با ترور و خشونت، با تحمیل فقر و بیکاری، با تبعیض و محروم کردن از آب، برق و حتی دارو برای گسترش قدرت خود و کوچ اجباری مردم فلسطین استفاده کرده است.

حکومت بعث و صدام حسین که هشت سال با ایران در جنگ بود، در کردستان عراق سیاست تعریب را با دست زدن به نسل کشی و عملیات های بدنام انفال ، با بمباران شیمیایی حلبجه و کشتار بیش از دویست هزار نفر از مردم کردستان پیش می برد .

حکومت اسلامی ایران خود را خصم قسم خورده حکومت اسرائیل و حکومت سابق عراق در دوره بعثی ها میداند، اما همان سیاستِ آن دو رژیم را در مقابل مردم خوزستان بکار گرفته است، سیاست پاک سازی قومی مردم عرب خوزستان و ناچار کردن آنها به مهاجرت و یا پذیرش ماندن و ازبین رفتن در تشنگی و محرومیت .

خوزستان تنها دارای منابع غنی نفت، گاز و آب نیست، مردمی دارد که در یک قرن گذشته بیشترین خدمات را به هنر، ادبیات ، شعر، سینما ، داستان و قصه نویسی و ترجمه کرده است که نام های شناخته شده ایی چون “احمد محمود” ، “ناصر تقوایی” ، “امیر نادری” ، “سیدعلی صالحی”، “نجف دریابندری”، “نسیم خاکسار”، “منوچهر اتشی” و .. فقط چند نمونه آنهاست.

خوزستان سرزمین مبارزات کارگری است که باعث سقوط رژیم پادشاهی در ایران شد و خوزستان می تواند همراه و همگام با مردم دیگر نقاط ایران، همگام با کارگران و زحمتکشان دیگر نقاط ایران کمر حکومت اسلامی ایران را هم بشکنند، همانگونه که کمر حکومت محمدرضا شاه پهلوی را هم شکستند.

لازم است مردم  شریف و زحمتکش  بقیه نقاط ایران به هر شیوه ای که می توانند از خواست‌ها و مبارزات برحق و انسانی مردم خوزستان پشتیبانی کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox Plugin