انعطاف حماس در مذاکرات؛ بررسی شروط آتش‌بس دائمی ۱۶ روز پس از توقف جنگ

Print Friendly, PDF & Email

بخش خبر

روز شنبه ۱۶ تیرماه/ ۶ ژوئیه یک منبع بلندپایه حماس به خبرگزاری رویترز گفت که حماس پیشنهاد آمریکا را برای آغاز مذاکرات برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی از جمله سربازان و مردان، ۱۶ روز پس از مرحله اول آتش‌بس پذیرفته است.

این منبع به شرط ناشناس ماندن به رویترز گفت، حماس از این درخواست که اسرائیل ابتدا قبل از امضای توافقنامه متعهد به آتش‌بس دائمی شود، کنار گذاشته است و اجازه می‌دهد مذاکرات در مرحله اول شش هفته‌ای به آن دست یابد.

یک مقام فلسطینی نزدیک به تلاش‌های صلح با میانجی‌گری بین‌المللی گفته است که این پیشنهاد در صورت پذیرش اسرائیل می‌تواند منجر به شکل گرفتن چارچوبی شود که به جنگ نه ماهه بین اسرائیل و حماس در غزه پایان خواهد داد.

یک منبع در تیم مذاکره کننده اسرائیل هم که نخواست نامش فاش شود گفت اکنون شانس واقعی برای دستیابی به توافق وجود دارد.

شرایط کنونی نشان از تحولی جدید در مذاکرات آتش‌بس در چند ماه گذشته دارد. در نه ماه گذشته بارها اسرائیل گفته بود که شرایط حماس برای آتش‌بس «غیرقابل قبول» است.

هنوز بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، واکنشی به این تحول جدید نشان نداده است. روز جمعه دفتر او اعلام کرد که مذاکرات هفته آینده ادامه خواهد یافت و تاکید کرد که شکاف‌ها بین طرفین همچنان باقی است.

این منبع حماس گفت، پیشنهاد جدید تضمین می‌کند که میانجی‌های آتش بس موقت، ارسال کمک و خروج نیروهای اسرائیلی را تا زمانی که مذاکرات غیرمستقیم برای اجرای مرحله دوم توافق ادامه دارد، تضمین ‌کنند.

تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها در غزه در چند روز گذشته با دیپلماسی فعال میان واشنگتن، اسرائیل و قطر، جان تازه‌ای گرفته است. با این حال به نظر می‌رسد همچنان بنیامین نتانیاهو با دشورای‌های داخلی بر سر پذیرش آتش‌بس روبرو است. وزرای راست افراطی دولت نتانیاهو تهدید کرده‌اند که در صورت توقف جنگ پیش از نابودی حماس از دولت ائتلافی خارج خواهند شد. از دیگر سو، خانواده گروگان‌ها هم می‌گویند اکنون زمان توافق و برگرداندن اسرا است و دولت نباید وقت را بیش از این تلف کند.

یک منبع منطقه‌ای گفت که دولت ایالات متحده سخت تلاش می‌کند تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر به توافق برسد.

نتانیاهو روز جمعه گفت که رئیس سازمان اطلاعاتی موساد اسرائیل از نشست اولیه با میانجیگران در قطر بازگشته و مذاکرات هفته آینده ادامه خواهد یافت.

به گفته مقامات بهداشتی غزه، حملات اسرائیل به سرزمین‌های فلسطینی در ۹ ماه گذشته جان بیش از ۳۸۰۰۰ فلسطینی را گرفته است.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

پیام بگذارید

پیام

گالری

ما را دنبال کنید! ​

تماس

  Copyright © 2023, All Rights Reserved Payaam.net