شیوع ساس در زندان اوین

Print Friendly, PDF & Email

براساس خبر‌های رسیده به زمانه، شیوع ساس در بند هشت زندان اوین سلامت زندانیان و بهداشت عمومی این زندان را به خطر انداخته است.

ساس حشره‌ای است که عمدتاً شب هنگام از محل زندگی خود در شکاف‌های دیوار، کمد‌‌ها و در‌های چوبی، مبلمان، تشک و … خارج شده و با مکیدن خون انسان و دیگر موجودات خون‌گرم موجب گزیدگی پوست می‌شود. گزیدگی ساس باعث خارش، التهاب و تاول می‌شود و در برخی موارد بدن را به واکنش‌های آلرژیک وادار می‌کند. همچنین، همزیستی با این «خونخواران کوچک» باعث استرس و اضطراب می‌شود و از این جهت ساس سلامت روان را نیز به خطر می‌اندازد.

تصویری گزیدگی ساس و تأثیرات آن بر بدن را نشان می دهد: التهاب، تاول و قرمزشدن
تصویری از گزیدگی ساس و تأثیرات آن بر پوست

ضیا نبوی، زندانی سیاسی‌ای که دوران حبسش را در بند هشت زندان اوین می‌گذراند، شنبه ۲۲ اردیبهشت در نامه‌ای از اوین با عنوان «شکنجه‌ی تحمل ساس هم جزو محکومیت ماست؟» نوشت:

«از آن جهت که بحران ساس در بند هشت به طور کل و برای همه زندانیان همچنان مسأله‌ای جدی است، تصمیم به انتشار این متن گرفته شده‌است.»

در نامه همچنین ذکر شده که خواب برخی از زندانیان به‌دلیل شیوع ساس مختل گشته و برای جبران بی‌خوابی از قرص‌های خواب‌آور نظیر «آلپرازولام» استفاده می‌کنند. در غیاب رسیدگی مسئولان زندان، برخی از زندانیان سیاسی تلاش کردند با «محلول»‌های خودساخته با شیوع ساس مقابله کنند.

جمال عاملی، شاعر و فعال سیاسی محبوس در بند هشت زندان اوین، می‌گوید: «نمی‌توانم بین زخم‌های پوستی ناشی از پیشرفت بیماری خودایمنی و زخم‌های ناشی از گزش ساس‌هایی که اندازه‌شان دو برابر ساس‌های معمولی است، تمایز قائل شوم.»

جولان حشره ساس در بند هشتم زندان اوین به بخشی از آزار زندانیان تبدیل شده و ابتدایی‌ترین حقوق آن‌ها نقض می‌شود.

#جمال_عاملی در بند ۸ زندان اوین محبوس هست. او می گوید نمی تواند بین زخم های پوستی ناشی از پیشرفت بیماری خودایمنیش و زخم های ناشی از گزش ساس هایی که اندازه شون دو برابر ساس های معمولی هست تمایز قائل شود.
ریشه کن کردن ساس وظیفه مسئولین زندان است.
صدای زندانیان بند ۸ باشیم pic.twitter.com/nCe8Wb8AMP

— shia (@Aralia1401) May 11, 2024

با‌این‌حال، خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، ادعای شیوع ساس در زندان اوین توسط ضیا نبوی را تکذیب کرد و نوشت:

«بازداشتگاه اوین یکی از پاکیزه‌ترین و منظم‌ترین زندان‌های سطح کشور است و از لحاظ بهداشتی در وضعیت مناسبی قرار دارد. بند ۸ این زندان، دارای خشکشویی و پتوشویی است و پتوهای زندانیان، به‌طور مرتب شسته و ضدعفونی می‌شوند.»

0 FacebookTwitterPinterestEmail

پیام بگذارید

پیام

گالری

ما را دنبال کنید! ​

تماس

  Copyright © 2023, All Rights Reserved Payaam.net